top of page

«Правове виховання дошкільнят»

Узагальнення педагогічного досвіду роботи з правового виховання дошкільнят. Не одне покоління фахівців ставило перед собою питання: з якого віку треба починати знайомити дитину з правами людини? За рекомендацією ЮНЕСКО (1974 г., цю роботу пропонується починати ще в дошкільному віці, однак, це процес довгостроковий.

Складність полягає, перш за все, в абстрактності самого поняття «право», яке дитині дошкільного віку важко усвідомити.

Працюючи в даному напрямку сучасні умови при дослідженні проблематики означеної теми, головна мета якої - дати дітям дошкільного віку елементарні знання і уявлення про Міжнародному документі щодо захисту прав дитини.

Починаючи роботу з цієї проблеми, виділяються наступні фактори ризику, які сприяють порушенню прав дитини:

1) неповні сім'ї;

2) безробіття, фінансових труднощів;

3) постійні сімейні конфлікти;

4) «важка дитина».

 

У чому ж причина порушення прав дитини?

Багато дорослих і діти не знають Конвенції про права дитини, і часто батьки не знайомі з конструктивними методами впливу на дитину.

Наше завдання - донести до свідомості дітей та батьків в доступній формі «Конвенцію про права дитини».

Для реалізації поставлених завдань в садочку побудовано по блоках система вивчення даного матеріалу:

1 блок. Дитина в світі дорослих, де розглядаються право на виховання в сімейному оточенні; на прийнятний рівень життя; висловлення своєї думки.

2 блок. Перші кроки в соціальному світі: діти мають право на безпечні умови життя, які не піддаватися жорстокому поводженню. Діти не повинні використовуватися в якості дешевої робочої сили.

3 блок. Бути здоровим - моє право. Діти мають право на медичний догляд, на достатнє харчування, на достатню кількість чистої води, на відпочинок. Діти-інваліди мають право на особливе піклування і спілкування.

4 блок. Дитина і культура. Діти мають право на безкоштовну освіту; говорити на своїй рідній мові, використовувати свою релігію, дотримуватися обряди своєї культури.

У роботі з дітьми ми враховуємо право дитини бути таким, яким він є з усім набором особистісних якостей, враховуємо сформований соціальний досвід дитини, його знання, вміння і навички.

Якщо в старшій групі  входять навчальні заняття і робота з батьками, то працюючи з дітьми молодшого та середнього віку, необхідно включити розділ, де планується робота поза заняттями.

 

Виходячи з цього, обрані такі форми роботи:

 

 Заняття або його частину:

- ознайомлення з навколишнім світом;

- розвиток мовлення;

- заняття з екології;

- художньо-творча діяльність;

- бесіди: «Які обов'язки ти виконуєш будинку?», «Ким ти хочеш стати, коли виростеш?» І т. Д.

 На початковому етапі роботи завдання правового виховання вирішуються на заняттях з ознайомлення з навколишнім і розвитку мовлення, то в подальшому включаються фрагменти роботи по правовому вихованню і в інші види занять: екологія, художньо-продуктивна діяльність і т. д.

Вся запланована робота сприяє тому, щоб дитина з пасивного бездіяльного спостерігача перетворився на активного учасника.

Незважаючи на всю складність теми захисту прав дитини, при навчанні дітей використовуються різноманітні методи і прийоми:

- використання сюжетів добре відомих казок;

- вирішення проблемних завдань, пошук рішень від свого імені або імені героя: якби я був гидким каченям., Якби я зловив золоту рибку ...

- дидактичні ігри: «Назви права героїв», «Я маю право», «Я почну, а ти продовж», «Допоможіть Буратіно», «Я не повинен», «Які права порушені» і т. д.

Однак знайомство дітей з правами людини на матеріалі казок проводять дуже обережно - адже в казках існує зовсім інша оцінка дій героїв. А використання правової системи оцінок може призвести до спотворення дитячого сприйняття світу казок, іноді до засудження позитивних героїв і виправданню лиходіїв.

Робота поза занять.

Для формування у дітей елементарних уявлень про свої права і свободи, вважаємо важливо не тільки давати знання, а й створювати умови для їх практичного застосування. Тому в групах оформлений «Куточок правового виховання», зміст якого доповнюється в міру проходження нового матеріалу, ускладнюється від віку до віку.

У вільний час діти закріплюють отримані на заняттях знання.

Крім цього, процес пізнання правової культури знаходить вираз в різноманітних формах власної діяльності дітей: ігровий, художньо-ігровий, драматизаций, продуктивної, трудової діяльності протягом усього дошкільного дитинства.

Якщо в молодшому віці це йде через:

- сюжетно-рольові ігри: «Сім'я», «Лікарня», «Дитячий сад»;

- ігри-завдання по ситуацій, спілкування;

- дидактичні ігри: «Мені добре, коли у мене є ...», «Я маю право ...», «Я не повинен ...» і т. д.

- заучування віршів, потішок;

- режимні моменти - право на достатню кількість їжі, сон, відпочинок і т. Д.

То в старшому віці головними шляхами реалізації завдань є:

- музично-театралізована діяльність;

- інсценування казок: «Як звірі дбають про своїх дитинчат», «Попелюшка»;

- заучування віршів, прислів'їв, приказок, забавлянок за темами: «Природа», «Сім'я», «Здоров'я», «Екологія», «Праця», «Навчання, грамота»;

- КВК;

- традиційні свята - концерти;

- бесіди;

- екскурсії;

- читання художньої літератури;

- пізнавальні і розвиваючі ігри;

- спільна і самостійна діяльність;

- конкурси;

- розваги.

Робота з розвитку у дітей уявлення про основи правової свідомості націлює на послідовне введення дитини в соціальний світ.

Наприклад, пропонується дітям поспостерігати, як ставляться близькі люди один до одного, прощають вони образи, як їхні друзі ставляться до кривдників, що радує і що засмучує друзів і близьких. Використання спостережень вчить дітей виділяти себе з навколишнього світу, взаємодіючи з іншими людьми завдяки своїм органам почуттів: визначити колір очей, волосся свого товариша, відчувати його тепло, доброзичливість, відтворити зорові образи. Цей прийом сприяє розвитку емпатії і емоційної чуйності у дітей, а значить, і реалізує право на дружбу, увагу, турботу.

Навчити дітей тонко відчувати зміна навколишнього світу дозволяє прийом візуалізації. Так, закривши очі, діти уявляють, що вони зменшилися в розмірах до мурашки і повзуть по каменю. Відчуваючи себе маленьким беззахисним Мурашка, дитина намагається поділитися своїми враженнями. Дошкільнята тонко сприймають, що все живе має потребу в захисті, а значить і люди, що оточують тебе, теж вимагають співчуття, тепла і допомоги.

Прийом драматизації вправляє дітей у вченні «співпереживати» в іншого, увійти в його становище. Кожній дитині властивий «театральний інстинкт» - прагнення за допомогою гри побувати в ролі іншого, розширивши тим самим межі свого буття. Це допомагає гостріше реагувати на поведінку оточуючих людей і тварин. Роздуми дітей від особи природи несуть велике смислове навантаження.

Діти відчувають екологічну залежність милосердного ставлення до світу рослин і тварин, відзначаючи черствість тих людей, які безжально вторгаються в природу і шкодять їй.

Приголубити, погладити, втішити, відвернути, сказати теплі слова - це доступні форми сприяння потребують цього, які ми використовуємо в своїй роботі.

Включення музики допомагає формувати усвідомлене ставлення до душевних настроїв різних героїв.

 

Робота з родинами вихованців:

Саме сімейне виховання дозволяє забезпечити нормальний фізичний, моральний, інтелектуальний і соціальний розвиток дитини, дозволяє йому стати повноцінним членом суспільства, але, на превеликий жаль, не всі батьки знають законодавчі документи, що охороняють права дітей, частково знають про те, що у дітей-дошкільників є свої права.

У зв'язку з цим на першому етапі використовувала такі форми роботи:

- правова освіта батьків - Конвенція;

- виготовлення альбомів: «Моя сім'я», «Мій дім», «Я і мої друзі»;

складання генеалогічного древа

- батьківські збори: «Спілкування між нами і дітьми», «Жорстоке поводження з дітьми: що це таке?» і т. д.

Проводиться анкетування батьків з даної проблеми.

Батьки покладають надію на те, що велика частина роботи буде проводитися в дитячому саду, а знання дітей будуть закріплюватися вдома.

Тому, важливим фактором успішної роботи з дітьми з правового виховання є підвищення рівня правової культури батьків.

Виходячи з того, що батьки є гарантами дотримання прав дитини, перед педагогами поставлена задача: роз'яснення Конвенції як документа соціально-морального і педагогічного значення. З цією метою різноманітнюються форми роботи з батьками: офіційні матеріали, документи, тести, анкети, творчі роботи батьків і т. д.

Систематично проводилося анкетування батьків з правового виховання:

«Причини і характер порушень прав дитини», «Оцінка батьками своєї компетентності», «Оцінка покарання дитини», «Чи хороші Ви батьки? »

Однією з форм роботи із захисту прав дітей є батьківські збори, на яких батькам продемонструють фрагменти занять з дітьми з правового виховання та доповідь про порушення прав дитини.

Ще однією з форм роботи є спільні творчі роботи дітей та батьків - це різноманітні конкурси, в яких відображаються взаємини дітей і батьків.

Проводячи повторне анкетування батьків, проаналізувавши анкети, ми прийшла до висновку, що правова культура батьків стала вище.

Робота, яка ведеться з розповсюдження знань правового виховання дошкільників дала можливість ближче пізнати сім'ї вихованців, познайомитися з методами заохочення і покарання, використовуваними батьками, і з'ясувати наскільки дотримуються права дитини в кожній родині.

В результаті проведеної роботи з дошкільнятами ми зазначаємо, що вихованці стали більш відкритими, відвертими і доброзичливими до оточуючими.

bottom of page