top of page

Музейна педагогіка в умовах дошкільного закладу

Реалізація оновленого Базового компоненту дошкільної освіти, оптимізація підходів до освітньо-розвивальної роботи з дошкільнятами, зокрема, впровадження компетентісного підходу до розвитку дитячої особистості, формування базису особистісної культури дитини через відкриття їй світу в його цілісності та різноманітності викликає до нового життя технологію музейної педагогіки, адаптацію її до умов дошкільного закладу.

Музейна педагогіка – порівняно молода галузь педагогічної науки, предметом дослідження якої є культурно-освітня діяльність в умовах музею. Вона вивчає музейну аудиторію, створює та апробує нові методики і програми з різними категоріями відвідувачів. Як і будь-яка інтегративна галузь, музейна педагогіка — не просто сума складників, а цілком особливе,своєрідне явище. Об’єктивна наявність педагогічного потенціалу в його просторі свідчить про можливість та необхідність використання музею з освітньою метою. У терміні музейна педагогіка закладено розуміння того, що музей здатний у числі інших сучасних чинників цілеспрямовано забезпечувати процеси виховання і навчання.

Освітня роль музейної педагогіки не обмежується лише переказом готових знань та доступом до експонатів з різних галузей науки, мистецтва або техніки. Її ідеї реалізують гуманістичну модель навчання, коли значну увагу приділяють розвитку уяви, інтелекту, зацікавлень та навичок  спілкування. Це підвищує ефективність розвитку і навчання, дає змогу налагоджувати взаємодію педагога з дітьми у музейному середовищі.

Музейна педагогіка – галузь діяльності, що забезпечує передавання культурного досвіду на основі міждисциплінарного й полі художнього підходу через педагогічний процес в умовах музейного середовища. Музейна педагогіка розглядає музей, як місце, де виховуються почуття. Б.Столяров запевняє, що включення музею в освітній процес сприяє формуванню психологічної та моральної підготовленості людини не тільки до життя в стрімко змінюваному світі, а й бути суб’єктом соціокультурних перетворень, що відбуваються в ньому. Таким чином, музей сприяє формуванню творчої особистості.

Створення міні-музеїв у дитсадку – важлива складова реалізації принципів музейної педагогіки, що забезпечує  умови для безпосереднього залучення їх до світу культури. Міні-музеї – це осередки, що оформлені відповідно до певної теми і можуть містити, окрім «музейних експонатів», дитячі роботи, створені малюками до і після відвідування класичних музеїв.

Міні-музеї можна відвідувати кожен день, самому змінювати, переставляти експонати, брати їх в руки і розглядати. У звичайному музеї дитина — лише пасивний споглядач, а тут він — співавтор, творець експозиції. Причому, не тільки він сам, але і його тато, мама, бабуся і дідусь. Кожен міні-музей — результат спілкування, спільної роботи вихователя, дітей та їх сімей.

Упродовж останніх років у нашому дошкільному закладі одним з перспективних напрямків було визначено і використання музейної педагогіки у роботі з дошкільнятами. Були визначені завдання, спрямовані на його реалізацію:

1. Збагачення предметно-розвиваючого середовища ДНЗ музейними осередками.

2. Збагачення освітньо-розвивального простору новими формами роботи у музейному середовищі.

3. Формування у дошкільників уявлень про музей.

4. Розширення кругозору дошкільнят.

5. Активізація  пізнавальної та мовленнєвої діяльності.

6. Формування проектно-дослідницьких умінь та навичок.

7. Формування вміння самостійно аналізувати і систематизувати отримані знання.

8. Розвиток творчого та логічного мислення, уяви.

9. Формування активної життєвої позиції.

  Треба пам’ятати про:

• Змістовність (матеріали повинні мати освітньо-розвивальне та виховне значення для дітей, збуджувати цікавість)

•  Послідовність ознайомлення дітей з музейними колекціями (відповідно вікової групи)

• Гуманізм (виховувати бережливе ставлення до предметного світу)

• Активність дітей (практична діяльність як відображення отриманих вражень та знань в продуктах дитячої творчості, продуктивній діяльності)

• Рухомість структури занять у музеї (чіткий сценарій з можливістю імпровізації)

Створення міні-музеїв у дитсадку – важлива складова реалізації принципів музейної педагогіки. Важлива особливість міні-музеїв – це участь малюків у їх створенні. Діти разом з дорослими обговорюють тематику, приносять з дому різноманітні експонати, роблять деякі своїми руками.

IMG_20201028_100135.jpg
IMG_20201028_100006.jpg
IMG_20201028_100448.jpg
IMG_20201028_095746.jpg
bottom of page