
Висновок про результати
самооцінювання освітніх і управлінських процесів
за 2020/2021 навчальний рік
-
Освітнє середовище
Комунальний дошкільний навчальний заклад комбінованого типу «Ясла-садок №167 «Золотий вулик» Маріупольської міської ради Донецької області, розташований у двоповерховій будівлі. Садок введений в експлуатацію у грудні1987 року.
Під час спостереження за освітнім середовищем з’ясовано що:
-територія огороджена, чиста, охайна, відсутнє нагромадження сміття, опалого листя, центральні ворота унеможливлюють доступ автотранспорту;
-здійснюється щоденний огляд території завідувачем;
-у приміщені садка дотримуються температурного та санітарно-гігієнічного режимів;
-виконуються вимоги до режиму освітлення усіх приміщень та території;
-облаштовані і забезпечені кабінками та відповідною кількістю унітазів туалетні кімнати для хлопців та дівчат, осіб з особливими освітніми потребами;
-приміщення групових приміщень, столи, стільці, місця для видачі готових страв чисті, їх регулярно миють;
-наявні рукомийники, вода, мило, рушники;
-у садку повною мірою дотримано питний режим;
-наявні всі необхідні для реалізації освітньої програми групові приміщення та приміщення, які використовуються за призначенням: спортивна та музична зала, розраховані на відповідну кількість дітей, логопедичний кабінет, сенсорна кімната, спортивний майданчик, автомістечко.
-для реалізації освітнього процесу достатньо навчально-методичного та технічного забезпечення;
-кабінети завідувача та методиста з доступом до інтернету, вжито заходів для безпечного використання мережі Інтернет (антивірусне програмне забезпечення).
-у всіх групах кількість дітей не перевищує гранично допустиму наповнюваність.
За наслідками вивчення документації, результатів опитування учасників освітнього процесу та фактів, встановлених під час спостереження за освітнім середовищем було виявлено, що:
-у цілому в садку створено безпечні умови навчання та праці. Це підтверджено відповідями респондентів, зокрема 95,5% опитаних педпрацівників повністю задоволені, 4,5% - переважно задоволені освітнім середовищем та умовами праці у садку;
-приміщення чисті, охайні, але доступні для сторонніх осіб (87% батьків здобувачів освіти задоволені облаштуванням території, чистотою приміщень);
-організація харчування у садку в основному сприяє формуванню культури здорового харчування в дітей, 96% опитаних батьків здобувачів освіти, чиї діти харчуються в садку, в основному задоволені якістю харчування;
-з дошкільниками та працівниками закладу відповідальні особи проводять інструктажі щодо алгоритму дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
-у садку реалізовано заходи із запобігання проявам дискримінації. Педагоги ознайомлені з нормативно-правовими документами щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому;
-педагогічні працівники, адміністрація садка здійснюють заходи щодо запобігання порушення правил поведінки. Інформація про загальні правила поведінки, План заходів із запобігання та протидії булінгу оприлюднені на сайті садка, де розміщені телефони екстрених служб, телефони довіри;
-у садку проводять роботу щодо адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу. Психолог садка щорічно здійснює діагностування дошкільників садових груп на предмет адаптації до освітнього процесу. Питання адаптації розглядали на засіданнях педагогічної ради;
-аналіз відповідей батьків здобувачів освіти дає підстави стверджувати, що 91,7% дітей охоче йдуть до садка;
-розклад занять в основному задовольняє здобувачів освіти;
Водночас є потреба в удосконаленні освітнього середовища:
-придбання інвентарю для гімнастики у спортивний зал;
-проведення капітального ремонту закладу;
-переобладнання та модернізація харчоблоку.
Рівні оцінювання за вимогами:
1.1. Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці – достатній;
1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насилля та дискримінації – достатній;
1.3. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору – достатній.
Загалом за напрямком І Освітнє середовище – достатній.
2. Система оцінювання здобувачів освіти Заклад освіти забезпечує публічність інформації щодо правил, процедур і критеріїв оцінювання, затверджених Міністерством освіти і науки України (сайт закладу) Так, на сайті закладу освіти розміщені посилання на накази та методичні рекомендації МОНУ про орієнтовні вимоги, критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти.
Під час інтерв’ю адміністрація закладу освіти зазначала, що на початку навчального року педагогічні працівники знайомлять батьків на батьківських зборах з правилами та процедурами оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти.
Отримані дані моніторингу розглядаються на нарадах, засіданнях методичних об’єднань педагогів закладу. За підсумками вивчення документації і інтерв’ю, отримана інформація використовується з метою прийняття управлінських рішень, спрямованих на підвищення якості освітнього процесу.
Анкетування педагогічних працівників показало, що педагоги надають здобувачам освіти необхідну допомогу в навчанні: проводять індивідуальну роботу, застосовують метод проектної діяльності, залучають дітей до виконання творчих і пошукових завдань, використовують індивідуальний підхід та адаптовану систему оцінювання, науково-дослідницьку діяльність тощо.
Рекомендації
● застосування можливостей ІКТ для постановки та вирішення пошукових, дослідницьких завдань;
● оцiнювання навчальних досягнень здобувачів освіти з метою формування в них здатності до самооцінювання;
Рівні оцінювання за вимогами:
2.1. Наявність відкритої, зрозумілої для батьків здобувачів освіти системи оцінювання результатів навчання – достатній
2.2. Систематичне відстеження та коригування результатів навчальної діяльності – вимагає покращення
Загалом за напрямком ІІ Система оцінювання здобувачів освіти – достатній.
3. Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу освіти
Аналіз тверджень педагогів щодо рефлексії власної педагогічної діяльності, результати спостережень за навчальними заняттями, анкетування педпрацівників дозволяють зробити висновок, що педагоги аналізують і планують свою професійну діяльність відповідно до навчальних програм та освітньої програми закладу. Більшість складають календарно-тематичне планування самостійно, спираючись на рекомендації Міністерства освіти і науки України, власний досвід і досвід колег; частина – користується фаховими друкованими джерелами; деякі педагоги використовують готові календарні плани з фахових видань.
Педпрацівники зазначають, що застосовують інноваційні освітні технології та форми роботи, спрямовані на оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями (проблемне навчання, інформаційно-комунікаційні, проєктна). За результатами спостережень за навчальними заняттями можна зробити висновок, що зазначені форми, методи та прийоми використовуються доречно, є звичними для дошкільників. Здобувачі освіти працюють на таких заняттях із зацікавленням, співпрацюють між собою, демонструють здатність висловлювати власну думку, логічно обгрунтовують свою позицію, приймають рішення.
З метою врахування індивідуальних особливостей здобувачів освіти за участю педпрацівників, батьків, фахівців ІРЦ (за потреби) формуються та реалізуються індивідуальні освітні траєкторії дошкільників (діти, яким організовано педагогічний патронаж).
Аналіз тверджень педагогів щодо рефлексії власної педагогічної діяльності свідчить, що педагоги створюють та використовують освітні ресурси, у тому числі електронні, на різних етапах підготовки та проведення занять (плани-конспекти, презентації, відео-уроки, тести, ігри, тощо). Створені освітні ресурси використовуються більшістю педагогів для обміну педагогічним досвідом в межах закладу освіти та ОТГ (семінари, майстер-класи, засідання методичних об’єднань, видання збірок), друкуються у фахових виданнях, розміщуються на сайтах педагогів, у професійних спільнотах соціальних мереж, на освітніх онлайн-платформах, що підтверджено вивченням ресурсів.
За результатами спостережень відмічено наскрізний процес виховання під час більшості з відвіданих занять. Педагоги спрямовують діяльність на формування в здобувачів освіти загальнолюдських цінностей (соціальну емпатію, толерантність, інклюзивну культуру), зміст навчального матеріалу – на виховання патріотизму, поваги до державної мови, культури, прав. Виховний процес поєднується з формуванням ключових компетентностей і під час організації ігрової діяльності здобувачів освіти.
Усі педагоги використовують електронні освітні та медіа ресурси (інформаційні онлайн-джерела, мультимедійні ресурси). Водночас потребує уваги питання використання наочності, ІКТ для постановки і вирішення пошукових, дослідницьких завдань, оскільки такий підхід практикує лише незначна частина педагогів.
Педагогічні працівники забезпечують власний професійний розвиток, обираючи різні форми підвищення кваліфікації: курси та модулі при МОІППО, онлайн-курси на освітніх платформах «Всеосвіта» «На урок» тренінги, воркшопи, майстер-класи, вебінари, конференції та онлайн-толока. Напрями розвитку професійної компетентності педагогів різні.
Більшість педагогів застосовують особистісно орієнтований підхід, забезпечують взаємодію, діалог, неупереджене ставлення до дошкільників, створюють умови для їхнього психологічного комфорту, застосовують методи та прийоми, форми організації навчальної діяльності, що сприяють розвитку здобувачів освіти, їх самореалізації.
В закладі налагоджено постійну конструктивну комунікацію з батьками, про що зазначають 91,1% респондентів, які брали участь в опитуванні. Майже усі батьки впевнені, що завжди можуть розраховувати на допомогу педагогів та адміністрації садка у вирішенні проблемних ситуацій. Серед форм комунікації з батьками переважають: індивідуальне спілкування, батьківські збори та спілкування з застосуванням сучасних засобів комунікації.
Професійна співпраця реалізується завдяки функціонуванню методичних об’єднань педагогів, неформальних об’єднань. Серед форм взаємодії: взаємовідвідування занять, відкриті заняття, спільне планування роботи, робота над єдиною методичною темою, реалізація проєктів.
У закладі освіти створено, затверджено і розміщено на сайті Положення про академічну доброчесність. Нами недооцінюється важливість для реалізації політики для академічної доброчесності, зокрема, використання в освітньому процесі перевіреної інформації з достовірних джерел.
Для підвищення ефективності реалізації політики академічної доброчесності доцільно: урізноманітнити засоби інформування, використовувати відкриті питання, розширити практику застосування індивідуальних завдань, розробити чіткі критерії оцінювання різних видів діяльності, демонструвати важливість дотримання принципів академічної доброчесності власним прикладом.
Завдання
1. Створення атмосфери академічної доброчесності в закладі освіти:
- на початку навчального року проводити «Тиждень академічної доброчесності»;
2. Проведення лекцій, презентацій, тренінгів, круглих столів, виступів на педагогічній раді, семінарів із запрошенням фахівців (за потреби).
3. Поширення комплексу рекомендацій щодо боротьби з порушеннями академічної доброчесності.
Рівні оцінювання за вимогами:
3.1 Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти – достатній.
3.2 Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників – достатній.
3.3 Налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками закладу освіти – достатній.
3.4 Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності – достатній.
Загалом за напрямом ІІІ. Педагогічна діяльність педагогічних працівників закладу освіти – достатній.
4. Управлінські процеси у закладі освіти
У закладі освіти наявний Річний план роботи. І діяльність педагогічної ради співпадає з річним планом роботи закладу.
У закладі освіти у цьому році здійснюється комплексне самооцінювання освітньої діяльності, до якого залучаються всі учасники освітнього процесу.
Керівництво закладу освіти систематично вживає заходи для створення належних умов діяльності закладу (вивчає стан матеріально-технічної бази, планує її розвиток, звертається із відповідними клопотаннями до засновника).
Впродовж останніх років реалізовано низку проектів, завдяки чому оновлено освітній простір: впроваджено відео спостереження, створення кабінету ОБЖД, міні-музею, придбано дидактичний матеріал для роботи з інклюзивними дітками.
Переважна більшість учасників освітнього процесу (96,1% опитаних педагогів) задоволені загальним психологічним кліматом закладу освіти.
Керівництво закладу освіти доступне для спілкування з учасниками освітнього процесу, представниками місцевої громади.
Керівництво закладу освіти вчасно розглядає звернення учасників освітнього процесу та вживає відповідні заходи реагування.
Заклад освіти забезпечує змістовне наповнення та вчасне оновлення інформаційних ресурсів закладу (інформаційні стенди, сайт закладу освіти, сторінка Фейсбук)
У закладі освіти впродовж останніх років вакантною залишається посада асистента вихователя. Педагогічні працівників працюють за фахом.
Керівництво закладу освіти застосовує заходи матеріального та морального заохочення до педагогічних працівників: педагоги брали активну участь у методичній роботі закладу та округу, отримали грамоти.
У закладі освіти створені умови для постійного підвищення кваліфікації, чергової та позачергової атестації. Педагогічні працівники вважають, що керівництво закладу освіти сприяє їхньому професійному розвиткові (за анкетами опитаних вчителів 83% вважають, що повністю створені умови для підвищення кваліфікації, 17% - що переважно створені). Переважна більшість учасників освітнього процесу вважають, що їхні пропозиції враховуються під час прийняття управлінських рішень.
Режим роботи закладу освіти враховує потреби учасників освітнього процесу, особливості діяльності закладу відповідають потребам учасників освітнього процесу (92,2% батьків в цілому задоволені або переважно задоволені організацією освітнього процесу у закладі).
Розклад навчальних занять у закладі освіти сформований відповідно до освітньої програми. У закладі освіти реалізуються індивідуальні освітні траєкторії здобувачів освіти з іклюзівною формою навчання як за заявами батьків, так і за ініціативою закладу освіти.
Педагогічні працівники поінформовані про необхідність дотримуватись академічної доброчесності.
Керівництво закладу освіти не в повному обсязі забезпечує проведення освітніх та інформаційних заходів спрямованих на формування в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції.
Завдання
1. При складанні Річного плану роботи враховувати потреби та ініціативи усіх учасників освітнього процесу. Залучати до його розробки здобувачів освіти та батьків. Регулярно вносити відмітки про виконання пунктів плану, при потребі вносити зміни та доповнення.
2. Проводити моніторинг громадської думки: анонімне опитування учасників освітнього процесу щодо наявності/відсутності порушень академічної доброчесності.
3. Залучати всіх учасників освітнього процесу до розроблення та впровадження політики й правил академічної доброчесності в закладі освіти.
4. Критерії академічної доброчесності враховувати при оцінці кожного виду роботи.
5. Активно формувати в учасників освітнього процесу свідому громадянську позицію, негативне ставлення до проявів корупції.
Рівні оцінювання за вимогами:
4.1. Наявність моніторингу виконання поставлених цілей і завдань – достатній;
4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм – достатній;
4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників – достатній;
4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою – достатній;
4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності – достатній.
Загалом за напрямом ІV. Управлінські процеси – достатній.
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо вдосконалення діяльності ЗДО №167 за результатами самооцінювання освітнього середовища
1. Продовжити роботу зі створити дошкільного простіру з урахуванням принципів універсального дизайну та розумного пристосування.
2. З метою створення безпечних і нешкідливих умов навчання та праці і створення нового сучасного освітнього простору провести ремонтні роботи в закладі освіти.
3. Переобладнати та модернізувати харчоблоку.
4. Адміністрації закладу:
4.1. вживати заходи щодо розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти, здійснення самооцінювання освітніх та управлінських процесів (за окремим графіком);
4.2. при складанні Річного плану роботи враховувати потреби та ініціативи усіх учасників освітнього процесу.
4.3. зорієнтувати роботу педагогічних працівників під час навчальних занять на використанні компетентнісного підходу, здійснення наскрізного виховного процесу, запроваджувати формувальне оцінювання, самооцінювання та взаємооцінювання, дотримання принципів академічної доброчесності;
4.4. при складанні розкладу занять враховувати санітарно-гігієнічні норми;
4.5. спланувати курси підвищення кваліфікації для педагогічних працівників щодо академічної доброчесності, протидії та попередження булінгу в закладі освіти, надання домедичної допомоги, роботи педагогів з дітьми з особливими освітніми потребами;
4.6. створити атмосферу академічної доброчесності в закладі освіти:
на початку навчального року проводити «Тиждень академічної доброчесності»
4.7. проводити моніторинг громадської думки: анонімне опитування учасників освітнього процесу щодо наявності/відсутності порушень академічної доброчесності;
4.8. поширювати комплекс рекомендацій щодо боротьби з порушеннями академічної доброчесності
4.9. активно формувати в учасників освітнього процесу свідому громадянську позицію, негативне ставлення до проявів корупції;
4.10. запроваджувати проведення лекцій, презентацій, тренінгів, круглих столів, виступів на педагогічній раді, семінарів із запрошенням фахівців (за потреби);
5. контролювати дотримання санітарних вимог щодо облаштування та утримання приміщень садка (належний повітряно-температурний режим, чистота в навчальних приміщеннях, спортивній залі, належне утримання туалетних кімнат);
5.1. здійснити роботи по благоустрою території садка, створенню універсального дизайну;
5.2. з метою створення безпечних і нешкідливих умов навчання та праці і створення нового сучасного освітнього простору здійснити косметичні ремонти протягом літнього періоду;
6. Відповідальному з охорони праці вихователю-методисту:
6.1. розробити та обговорити з працівниками алгоритм дій у разі нещасного випадку;
6.2. проводити навчання та інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій.
7. Педагогічним працівникам:
7.1. неухильно дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, принципів академічної доброчесності, норм педагогічної етики та поваги до гідності й прав здобувачів освіти;
7.2. брати участь у розробці документів, які визначають стратегію розвитку закладу освіти, регламентують роботу освітнього закладу;
7.3. формувати у здобувачів освіти свідому громадянську позицію, негативне ставлення до проявів корупції;
7.4. пройти курси підвищення кваліфікації з питань академічної доброчесності, попередження булінгу в закладах освіти, надання домедичної допомоги, роботи вчителів з дітьми з особливими освітніми потребами;
7.5. критерії академічної доброчесності враховувати при оцінці кожного виду роботи;
8. Психологічній службі садка:
8.1. систематично проводити роботу з виявлення, реагування та запобігання булінгу, іншому насильству шляхом діагностування, індивідуальної роботи, проведенню тренінгових та інтерактивних занять;
8.2. здійснювати належну системну роботи з адаптації та інтеграції дошкільників і педагогів до освітнього процесу;
8.3 підготувати буклети, відеоролики, пам’ятки на теми: «Що робити, якщо ваша дитина – агресор», «Як батькам і школі запобігти булінгу», «Як допомогти дитині, яка стала жертвою булінгу», «Як допомогти дитині, яка стала жертвою кібербулінгу».
9. Розмістити звіт за результатами самооцінювання освітнього середовища закладу на сайті садка.
Завідувач ДНЗ №167 ___________ А.С.Пересада
31 травня 2021 року