top of page

Перелік освітніх компонентів, визначених освітньою програмою

 

Відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти у дошкільному навчальному закладі «Золотий вулик» визначено зміст і структуру освітнього процесу за інваріантною та варіативною складовими.

Варіативна складова змісту дошкільної освіти визначена педагогічною радою №1 від 31.08.2021 року з урахуванням особливостей регіону, індивідуальних освітніх можливостей дітей, побажань батьків або осіб, які їх замінюють, кадрового забезпечення.

Організація життєдіяльності дітей з урахуванням освітніх напрямків, що включені до інваріантної та варіативної складових, дає змогу забезпечити належний рівень соціально-особистісного розвитку дітей дошкільного віку в структурі неперервної освіти.

 

Загальні очікувані результати навчання здобувачів освіти

 

Особистість дитини

Передбачає:

- формування позитивного образу «Я», створення бази особистісної культури дитини, її активної життєдіяльності;

- виховання в дитини позитивного ставлення до своєї зовнішності, формування основних фізичних якостей, рухових умінь, культурно-гігієнічних, оздоровчих навичок та навичок безпечної життєдіяльності. На кінець дошкільного періоду життя в дитини мають бути сформовані базові якості особистості: довільність, самостійність і відповідальність, креативність, ініціативність, свобода поведінки і безпечність, самосвідомість, самоставлення, самооцінка.

 

Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі

Передбачає:

сформованість доступних для дитини дошкільного віку уявлень, еталонів, що відображають ознаки, властивості та відношення предметів і об'єктів довколишнього світу. Показником сформованості цих уявлень є здатність дитини застосовувати отримані знання у практичній діяльності (ігрова, трудова, сенсорно-пізнавальна, математична тощо), оволодіння способами пізнання дійсності, розвиток у неї наочно-дієвого, наочно-образного, словесно-логічного мислення. Сенсорно-пізнавальний освітній напрямок спрямований на інтеграцію змісту дошкільної освіти, формування у дітей пошуково-дослідницьких умінь, елементарних математичних уявлень, цілісної картини світу, компетентної поведінки в різних життєвих ситуаціях.

 

Дитина в природному довкіллі

Містить доступні дитині дошкільного віку уявлення про природу планети Земля та Всесвіт, розвиток емоційно-ціннісного та відповідального екологічного ставлення до природного довкілля. Природнича освіченість передбачає наявність уявлень дитини про живі організми і природне середовище, багатоманітність явищ природи, причинно-наслідкові зв'язки у природному довкіллі та взаємозв'язок природних умов, рослинного і тваринного світу, позитивний і негативний вплив людської діяльності на стан природи. Ціннісне ставлення дитини до природи виявляється у її природодоцільній поведінці: виважене ставлення до рослин і тварин; готовність включатись у практичну діяльність, що пов'язана з природою; дотримування правил природокористування.

 

Гра дитини

Передбачає:

розвиток у дітей творчих здібностей, самостійності, ініціативності, організованості в ігровій діяльності та формування у них стійкого інтересу до пізнання довкілля і реалізації себе в ньому. Гра забезпечує задоволення ігрових уподобань кожної дитини, сприяє виникненню дружніх, партнерських стосунків та ігрових об'єднань за інтересами, спонукає до обміну думками, оцінювання себе й інших, заохочує до імпровізації, висловлювання власних оцінно-етичних суджень.

 

Дитина в соціумі

Передбачає:

формування у дітей навичок соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватись у світі людських взаємин, готовності співпереживати та співчувати іншим. Завдяки спілкуванню з дорослими, як носіями суспільно-історичного досвіду людства, в дитини з'являються інтерес та вміння розуміти інших, долучатися до спільної діяльності з однолітками та дорослими, об'єднувати з ними свої зусилля для досягнення спільного результату, оцінювати власні можливості, поважати бажання та інтереси інших людей. Взаємодія з іншими людьми є своєрідним видом входження дитини в людський соціум, що вимагає уміння узгоджувати свої інтереси, бажання, дії з іншими членами суспільства

 

Мовлення дитини

Передбачає:

засвоєння дитиною культури мовлення та спілкування, елементарних правил користування мовою у різних життєвих ситуаціях. Оволодіння мовою як засобом пізнання і способом специфічно людського спілкування є найвагомішим досягненням дошкільного дитинства. Мова виступає «каналом зв'язку» для одержання інформації з немовних сфер буття, засобом пізнання світу від конкретно-чуттєвого до понятійно-абстрактного. Мовленнєве виховання забезпечує духовно-емоційний розвиток дитини через органічний зв'язок із національним вихованням. Мовленнєва діяльність дітей дошкільного віку складається із різних видів говоріння та слухання, під час якої формуються мовленнєві вміння і навички. Вивчення української мови в дошкільних навчальних закладах національних спільнот передбачає залучення дітей інших національностей, які є громадянами України, до оволодіння українською мовою як державною на рівні вільного спілкування з іншими дітьми і дорослими, виховання інтересу та позитивного ставлення до української мови

 

 

Дитина в світі мистецтва

Передбачає:

формування почуття краси в її різних проявах, ціннісного ставлення до змісту предметного світу та світу мистецтва, розвиток творчих здібностей, формування елементарних трудових, технологічних та художньо-продуктивних навичок, самостійності, культури та безпеки праці. Результатом оволодіння дитиною різними видами предметної та художньої діяльності є сформоване емоційно-ціннісне ставлення до процесу та продуктів творчої діяльності, позитивна мотивація досягнень; здатність орієнтуватися в розмаїтті властивостей предметів, розуміти різні способи створення художніх образів, виявляти інтерес до об'єктів, явищ та форм художньо-продуктивної діяльності, а також оволодіння навичками практичної діяльності, культури споживання.

    Реалізуючи вищезазначений зміст освітнього процесу, вихователі забезпечують досягнення очікуваних результатів навчання, визначених у Програмі розвитку дитини від народження до шести/семи років «Я у Світі» (наук. кер. Кононко О. Л. та ін.).

Крім того, набуття компетентностей вихованців закладу відповідно до віку відбувається в ході реалізації освітніх програм:

І. Освітні програми

   Базовий компонент дошкільної освіти. наук. керівник Піроженко Наказ МОН від 12-01.2021 №33

 

ІІ. Комплексні програми

1. «Я у світі» Програма розвитку дитини від народження до шести років. Під загальною науковою редакцією Кононко О.Л. лист МОН від 12.07.2019р. №1/11-6326

2. «Впевнений старт» Освітня програма для дітей молодшого дошкільного віку. Під загальною науковою редакцією Піроженко Т.О. Лист МОН від 23.07.2020 №1/11-4934

 

ІІІ. Парціальні програми

1. «Казкова фізкультура».

Парціальна програма з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку. Єфименко М. М. Лист ІМЗО від 09.07.2019 № 22.1/12-Г-627

2. «Про себе треба знати, про себе треба дбати».

Парціальна програма з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності  дітей дошкільного віку. Лохвицька Л. В. Мандрівець Лист ІМЗО від 04.12.2018. № 22.1/12-Г-1049

3. «Дошкільнятам - освіта для сталого розвитку».

Парціальна програма для закладів дошкільної освіти. Гавриш Н. В.,

Пометун О. І. Вчителі за демократію та партнерство Лист ІМЗО від 12.02019.

№ 22.1/12-Г-46

 

IV. Корекційні програми для надання корекційно – розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами

1.Програма розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років «Віконечко», укладач: Інститут спеціальної педагогіки Національної академії педагогічних наук України;

2. Основи діагностики дітей з розладами аутистичного спектра. Навчально-методичний посібник. Дробіт Л.Р., Качмарик Х.В., Острозька К.О. (Лист ІМЗО від 21.12.2017 № 21.1/12- Г-853).

3. Навчально-методичний посібник: Корекційна робота з розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення. Трофименко Л.І. (Наказ МОН від 29.04.2016 №476);

4.Основи діагностики дітей з розладами аутистичного спектра ІМЗО від 21.12.2017 № 21.1/12- Г-853

5. Навчально-методичний посібник: Корекційна робота з розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення. Трофименко Л.І. (Наказ МОН від 29.04.2016 №476);

6. Логопедичний практикум: подолання фонетико-фонематичного недорозвитку мовлення у дошкільників. Навчально-методичний посібник. Лист ІМЗО від 21.12.2017 № 21.1/12 – Г-837.

 

Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті дошкільної освіти, спеціалісти ДНЗ реалізовують завдання в рамках кожного освітнього напрямку. Результати навчання є внеском у формування ключових компетентностей дітей.

Дотримання змісту, взаємозв'язку та логічної послідовності реалізації освітніх напрямків Базового компоненту забезпечується та відображається у плануванні педагогів закладу.

bottom of page